Login

Ne Arzuluyorsunuz?

Canım okuyucularım hoşgeldiniz,

Motivasyon kaynaklarımız arasında en temel olanı elbette içsel motivasyonumuz yani kendimizin ne kadar farkında olduğumuz. Özel hayatımda veya eğitimlerimde karşılaştığım birçok kişiden duyduğum hep aynı sözler oluyor. ”İçim sıkılıyor ancak sebebini bir türlü bulamıyorum” veya ”Şu konuda ne yapmam gerektiğine bir türlü karar veremiyorum” gibi. İşte bu kaybolmuşluk hissi aslında bir hedefin olmayışı ve ona motive olamamaktan kaynaklanıyor olabilir.

 

Kendimize sorular sordukça ve cevaplarını aradıkça konunun derinliklerine inebilir ve farkındalık düzeyimizi geliştirebiliriz. Motivasyon kaybımızın nedenlerini farketmeye çalışacağız. Bu farkındalığa sahip olmak önemli çünkü hepimiz koyduğumuz hedeflere doğru yol alırken sıkıntılar çekeriz. Kimi zaman bir karar verir, bir hedef koyar, bir yol haritası çizeriz ancak kısa sürede bundan vazgeçeriz.

Mesela kilo vermek isteyen birisi, satış yapan bir çağrı merkezi çalışanı, bir öğrenci yada ikili ilişkiler içerisindeki herkes.

Vazgeçmek istemesek bile motivasyonumuz düşer. Bazen yoldaki zorlukları gözümüzde büyütürüz, bazen de kendimizi diğerleri ile karşılaştırmak kötü hissetmemize ve yarıda bırakmamıza sebep olur.

Hedeflerinize ulaşmakta güçlük çekiyorsanız, yarı yolda bırakıyor veya vazgeçiyorsanız, süreçte kendinizi sürekli sabote ettiğinizi hissediyorsanız bilin ki herkes zaman zaman aynı şeyleri yaşıyor. Evet süreçlerde motivasyon için sabır ve dayanım geliştirmek önemli ancak her zaman mümkün olmayabiliyor. Gerçekten neyin sizi duraksattığını görmek kadar bunun arkasındaki duygulara, bakış açılarına ve kendine olan tavrına bakmakta çözümü bulmaya yardımcı olur.

Bu yazıyı okudukça size soracağım sorulara odaklanmanızı ve sizde açığa çıkardığı duygu ve düşünceleri gözlemlemenizi hatta not almanızı öneririm. Bunu yaparken mühim olan tüm cevaplara erişmek değil, farkına varmak. Bir soruyu okuduğunuzda zihninizde belirenlere tanık olun. Gerçekten sizi hedefinize ulaşmaktan alıkoyan nedir? Nelerdir? Bunu farklı açılardan nasıl izleyebilirsiniz? Nasıl yol alabilirsiniz?

Bu sorulara odaklanırken olabildiğince kendinizle başbaşa kalmanızı ve mümkünse meditatif etki yaratacak bir müzik açmanızı da önermek isterim.

Kendinizi olabildiğince rahat hissettiğinizde kendinize ilk soracağınız soru ”Hayatın akışında hangi özelliğinize en çok güvendiğiniz?” olmalıdır. Bu soruyla kendinizin derinliklerine inebilecek ve belki de gündelik koşturmacanızla farkedemediğiniz detayları yakalayabileceksiniz. Farkettiklerinizi not alın yada kendinize tekrar edin.

Ve ara vermeden devam edin ”Bedeninizde bu özelliğin yerleştiği bir yer var mı?” Bu gücün bedeninizde yerleştiği alana odaklanın ve oradan tüm bedeninize hatta çevrenize, kocaman bir alana yayıldığını hayal edin.

Hayatınızdaki büyük bir zorluğu düşünün. Bu olduğunda ”O zorluğun içinden nasıl çıktınız?”, ‘Hangi kaynaklara sarıldınız?”, ”Sizi motive eden, size güç veren kaynağınız neydi?” Bedeninizde ve karakterinizde bulduğunuz bu güçler sizin cevherleriniz. Parlıyorlar ve daima sizinle olacaklar. Bunlar sizin özkaynaklarınız.

Daha sonra kendinize şunu sorun. ”Yaşamınızdaki en önemli şey ne?” Bir cevap aramadan zihninizde ilk beliren duyguyu yada düşünceyi takip edin. Tanımlamadan sadece tanık olarak…

Artık an’a odaklanma zamanı geldi. ”Şu anda sizi harekete geçiren en değerli hayaliniz ne?” Bunu sorduğumda içinizde beliren her ne varsa izleyin. Heves, heyecan kadar olumsuz ve zorlayıcı  duygular da oluşabilir içinizde. Bu sorun değil çünkü sizin için önemli olan ilk şey farketmek.

”Bu hayal ya da hedefe uzanan yolda attığınız ve atmanız gereken adımlar size nasıl hissettiriyor? ”ve ”Bu hedefe gerçekten neden varmak istiyorsunuz?”

”Bu hedefe vardığınızda kazanmayı arzu ettiğiniz asıl ödül, duygu yada olmak istediğiniz yer nedir?”

”Gerçekten neyi arzu ediyorsunuz?”

Burada beliren tüm duygu,düşüncelerinize yargılamadan tanık olun. Cevaplarınızı yazıyorsanız bunu yaparken de üzerinde çok düşünmeden sadece duygu ve düşüncelerinize odaklanarak, aklınıza ilk gelenleri yazın.

Sonuç olarak, gayret gösterdiğiniz bir konuda kendinizi yılgın, bitkin ve vazgeçmek üzere hissettiğinizde önce duraklayın. Bedeninize odaklanarak kendinize özkaynaklarınızı hatırlatın. Kendi cevherlerinizi farkedin. Ardından kendinize sorular sorun ve en başa dönün,

”Bunu neden istiyorsunuz?”

”Bu hedefi nasıl koydunuz?”

”Hayalinizi düşündüğünüzde sizi neler harekete geçiriyor?”

Kimi zaman yola neden çıktığımızı hatırlamak ve her koşulda güçlü yanlarımızı kendimize hatırlatmak o yolu kolaylaştırır.

Hayatınızdaki tüm hayallerinizin hedeflerinize dönüşebilmesi dileğiyle.

Mutlu günlere,

AzerşinS

29 Ocak 2019

0 responses on "Ne Arzuluyorsunuz?"

Leave a Message

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir