Login

Mülk Sahipleri Sözüm Size…

Merhaba Sevgili UPInfo Okuyucularım,

Nasıl geçti haftanız? Benimki çok hareketliydi ve ben böyle haftaları seviyorum. Tabii ki attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değiyorsa:)

Şöyle bir geçen haftamın ajandasına bakınca ileriye dönük güzel beklentiler için dopdolu geçen verimli bir hafta olmuş benim için. Umarım sizin için de böyle olmuştur…

Geçen hafta RE/MAX Marina ofisi ile çok keyifli, verimli bir FSBO Portföyler Nasıl Kazanılır? eğitimi geçirdik. Eğitimden izlenimler hemen aşağıda ;

Başlık elbette belirli bir kesimi ilgilendiriyor gibi gözükebilir bununla beraber geçen haftaki girişimciliğe değindiğim yazımın hemen üstüne yine girişimcilerin yaptığı işle ilgili dişe dokunur birkaç bilgi vermek gerektiğini hissettiğimden bu haftayı da UPBusiness başlığına ayırmak geldi içimden.

Aslına bakarsanız bugünkü konu biraz Sahibinin satmasıyla Gayrimenkul  Danışmanının satması arasındaki farklara dayalı olacak ve neden Gayrimenkul Danışmanı sorusu tabii ki. Yazımın bütününü Satıcı açısından ele alacağım için böyle bir isim verdim.

Kendi başına yapabiliyor ve satabiliyorsan güzel tabii, güzel para kazanırsın. %2 hizmet bedeli ile ev 200.000 TL . olsun, 1 milyon TL olsun güzel para sonuçta. Yani tabi başarabiliyorsan…

Eğitimlerde de çok duyduğum bir şeydir; birçok Gayrimenkul Danışmanı, satıcıların kendilerinin satmayı düşündüklerinden bahsettiklerini söylüyorlar. Bu biraz Haliç efsanesi gibi… Birçok insan Haliç’in altında altın olduğunu, bunları Japonların çıkartmak istediğini  ama hepsini alırız dediğini söyler durur.

 

 

Bunun sebebi de herhalde Haliç’in İngilizce Golden Horn yani Altın Boynuz olan ismi. Kafalar nasıl çalışıyorsa artık, senaryolar da yaza yaza bitmemiş gördüğünüz gibi. Kahvehanelerde bile bir zamanlar herkes bunu konuşuyormuş. Keşke öyle bir şey olsa da Japonları devre dışı bırakıp şu işi halletsek.

 

 

İşte bu gayrimenkul için de böyledir. Birilerinin kendi başına evini çok güzel paraya sattığını duyar mülk sahipleri ve kendileri bunu yapmak istediğinde hiçbir sonuç alamaz Gayrimenkul Danışmanının kapısını çalarlar. Sahibinin satmak için yapabilecekleri sınırlı en nihayetinde. Gazeteye ilan verebilir, evinin camına ilan yapıştırabilir, çevresine söyleyebilir. Tabii bir ev sahibi olarak bütün bunların sonuç vermemesi durumunda olacakları düşünmek gerekir ve eğer işe yararsa hizmet bedelinden kurtulur.

Bir de mülk sahipleri şöyle der; bir ödeme olmasaydı kabul ederdim !!!

Mülk sahiplerinin farketmesi gereken bir şey var; Gayrimenkul sektörü tüm Dünya’da bir düşüş yaşıyor, fiyatlar düşüyor. Piyasada uzun kalır ve evin satılmazsa yani sen evini yüksekte tutarken fiyatlar düşüşe geçerse Gayrimenkul Danışanına gelip de ….fiyata satmak istiyorum demek de bir hayli zor oluyor. Çünkü olman gereken yer aşağısı ve sen aradaki parayı kaybetmiş oluyorsun  doğal olarak. Zamanında %2’lik hizmet bedelini vermeyip, sonra %10’luk düşüşü görmek mantıklı değil elbette. Kendi başına tutunmaya çalışıyor, hatta el broşürü bastırıyorsun. Para harcıyorsun tüm bunlara ve son tahlilde %2 hizmet bedelini vermediğini düşünerek kendini rahatlatıyorsun.

Cidden tüm bu harcamalardan sonra %1 veya %0,5 kar kalması önemli mi? Bir yandan da satıp satmayacağı üzerine bir nev’i kumar oynuyorsunuz. Bu şekilde bir yere varamazsınız; fiyatlar düşer, evinizi satıp istediğiniz yere yerleşme hayallerinizi sürekli ertelersiniz.

Eğer ki bu işi kendiniz bitirmek istiyorsanız bir süre belirleyin ve bu süre maksimum 60 gün olsun çünkü ilk 30 gün bir şeyler olmadıysa sonra da olmayacaktır. Tabii ki fiyatınızı piyasa şartlarına uydurmazsanız…

Düşünün bir kere; bir ev satın alacaksınız, neden sahibinden alıp riske atasınız ki? Hem erkenden hem daha fazla paraya ne yaptığınızı bilmeden , araştırmanız, uğraşmanız gereken bir evi alır mısınız? Aklıma gelen tek sebep var…PARA.  Ucuza alacağınızı düşündüğünüzden.  Çünkü bir toptancı gibi satış gerçekleştirirken Gayrimenkul Danışmanı olaya perakende olarak yaklaşır. Bir de bu açıdan düşünün: Ucuza mı gitsin, değerinde mi gitsin?

Bir örnek vereyim; Diyelim ki çok pahalı bir saatiniz var ve satmak istiyorsunuz. Bir dükkana götürürsünüz satmak için ya da direkt alıcı bulmaya çalışırsınız. Dışarıdan biri gelirse saatinize 1500 TL diyebilir, ancak bir dükkana gittiğinizde 100-150 TL arası teklif verilir.

Bu durum gayrimenkul için de geçerlidir. Kendiniz mi, Gayrimenkul Danışmanı mı? Danışmanlık almak çok daha mantıklı çünkü farklı seçenekler bulabilir.

Sonuç olarak, tek başınıza ilerleseniz de kendinize bir tarih belirleyin ve satılmazsa Gayrimenkul Danışmanı ile görüşün.

Mutlu günlere,

22 Temmuz 2020

0 responses on "Mülk Sahipleri Sözüm Size..."

Leave a Message

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir