Login

Girişimci misiniz?

Yeniden merhaba 🙂

Tammm 1 aylık kocaman bir ara verdim biliyorum. Aslına bakarsanız birçoğunuz gibi bir yaz rehaveti sarmıştı her yanımı yanısıra iş hayatının o malum tokadını yedim ve kendime geldim de diyebiliriz. İşte şimdi burdayım, ben bu iş için heyecanlıyım diyerek bu haftanın yazısına başlamak istiyorum hemen.

Yaşamın kuyruğunda zehirli bir iğne vardır…

Hiç size battı mı yada ucu ne kadar sivriyse siz acısını o kadar derinde hissedersiniz de diyebilirim. Benim hayatımda böyle dönemlerim olmuştur mesela ve yakında hayata geçireceğim projemde bunlara da çoookk detaylı değineceğim şüphesiz.

Bu iğne hep beklentimizden kısa olur ve biz neyin gerçekten önemli olup neyin önemsiz olduğunu anlamak için debelenip dururken bir bakmışız hayatı ıskalamışız. Bunu neden yaşarız biliyor musunuz! Çünkü bizler çok düşünür, çok kuşku duyar, kendimizi çok ciddiye alır ve yaşamımızı daha iyi hale getirmek için neler yapabileceğimizi yada neler yapmamız gerektiğini anlatıp dururuz da ondan.

Sonra bir de bakarız ki zaman akıııp gitmiş.

İşte millet, birşey yapmak için bundan daha iyi bir zaman olmadı ve hiçbir zaman da olmayacak.

 

Ve siz bir GİRİŞİMCİ iseniz beklemek gibi bir lüksünüz yok, olmamalı..

Şimdi sıradan çıkma vakti…

 

 

 

Bu yazı başlamaya dair.

Diyelim ki, önümüzdeki 2 yıl normal yaşantınıza ara verdiniz. Hiçbir şeyi düşünmeyeceksiniz. Nerede yaşayacağınız, geçiminizi nasıl sağlayacağınız, ailenizin ne yaptığı yada çevrenizdekilerin sizinle ilgili ne düşündüğü…Hiçbir şeyi dert etmediniz.

Peki bu süreçte ne yapardınız? alışveriş, tüm gün boyunca internette sörf yapmak, kendinize değer katacak eğitimler  ya da denize bakarak önünüzdeki aylar boyunca ne yapacağınız hakkında düşünür ve insanlarla konuşur muydunuz? Ya da düşündüğünüz ve konuştuğunuz konularla ilgili sizi bir kaşıntı tutar ve harekete mi geçerdiniz?

DİKKAT! Şu an aklınızdan ilk geçen cevap sizi ele veriyor olabilir 🙂

”Sadece bitirmeden ölmeyi göze alabileceklerini yarına ertele”           Pablo Picasso

YAŞAMAK İSTEDİĞİNİZ / YAPMAK İSTEDİĞİNİZ ŞEYLERE BAŞLAMAK İÇİN 4 SEBEBİNİZ VAR:

  1. Başlayabilecek Olmak

Öğrenmek istediğimiz her şey anında ulaşılabilir durumda. Artık bilgi o kadar elimizin altında ki, bunun için çok uzaklara gitmeye gerek yok. İnternet ile dünyanın her yerinden istediğimiz kadar ve istediğimiz çeşit bilgiye ulaşabiliyoruz. Tek engel kendimiz yani zihnimiz..Söylenmek yerine öğrenmeyi tercih ettiğimiz gün o eşiği aşmış olacağız.

2.  Uzman Yardımı Alabilecek Olmak

Sizden önce aklınızdan geçeni yapan, olmak istediğiniz yerde olan insanlar yada benzer deneyimler yaşayanlar mutlaka vardı. Sosyal ağın kükreyen yükselişi, sizinle ihtiyacınız olan kişiler arasında ilişki kurmak için mükemmel bir araç. Bu insanlarla iletişim kurup, tanışmak istediğinizi ve deneyimlerini sizinle paylaşmalarını isteyin. Onlara yaptıkları işi yaparken başarılarının püf noktalarını sorun.

3.  Birlikten Kuvvet Doğar’ın Farkında Olmak

Başlamak istediğimiz her ne olursa olsun etrafımızdaki insanların desteğini aldığımızda kendimizi çok daha özgüvenli ve o konuya odaklanmış hissederiz ki bu da aldığımız sonuçlarımızda %100 etkilidir. İstersek iş kuralım, istersek üretim yapalım, sosyal bir projede rol alalım bizimle birlikte bu tutkuya eşlik edecek insanlarla birarada olduğumuzda çok daha fazla şey öğrenebilir böylece daha hızlı ilerleyebiliriz. İşte sizinle aynı şekilde düşünen insanları biraraya getirebileceğiniz birkaç fikir:

Meetup:  – www.meetup.com – Dünyanın farklı yerlerindeki çeşitli ilgi gruplarının çevrimdışı toplantılarda bir araya gelmelerini sağlayan çevrimiçi bir iletişim ağı sitesi. Ortak bir ilgi alanı etrafında buluşan gruplar bulup onlara katılabilir yada kendiniz oluşturabilirsiniz.

Facebook grupları: Geçen hafta katıldığım digital içerikli bir eğitimde artık Facebook kullanımının tüm dünyada giderek azaldığını yanısıra Facebook gruplarının da bir o kadar popüler olmaya başladığını öğrendim. İnsanların ortak ilgi alanlarıyla ilgili iletişim kurmaları için özel alan açarlar, yani benzer düşünce yapısındaki insanları bulup, onlarla bağlantı kurmanın harika bir yolu olabilir.

4. İçinizdeki Saatin Tik Tak’ları

Teknolojinin değiştiremediği ve tek şey….

 

Sonsuza kadar yaşamayacağımız.

 

 

 

 

Biraz daha uzun yaşayabiliriz ve tam da bu sebeple istediğimiz hayatın peşinden koşmalıyız, koşmalısınız. Geride bıraktığınız için değil.

Teknolojinin değiştiremediği bir başka şey: Zamanın geçişine dair klişeler. Bunlar klişe ve basmakalıp özelliğinden ötürü nesiller boyu sürüp gidiyor aynı şekilde.

Hatta siz bu yazıyı okurken bile zamanın kumu akmaya devam ediyor.

Başlamak için şu anın doğru olduğunu gösteren 106 milyar nedeniniz var…

  • EN AZ 100 MİLYAR ….Bu sayı, tüm tarih ve evren boyunca ölen insanların tahmini sayısı ve siz de bir gün onlardan biri olacaksınız.
  • 7,3 MİLYAR…Bu sayı, dünya tarihinin başından beri en kalabalık zamanı olan günümüzde yaşayan insan sayısı ve sen başladığında bu insanların arasından sıyrılıp FARK YARATACAKSIN.
  • BİR…Bu sayı, nalları dikip mezar taşınızın bugüne kadar dikilmiş olan 110 milyar mezar taşına eklenmesinden önce dünya, evren ve tüm uzay yolu bölümlerine gidilen yaşama şansı sürebileceğiniz yerler dahil şu hayatta kaç kez yaşayabileceğinizi gösteren rakam.

SON SÖZ…

Yapmaya başlamak için niye ŞU ANIN doğru zaman olduğu konusundaki düşüncelerinizi yazmak için daha ne bekliyorsunuz?

Tabii abone olmak için mail adresinizi yazmayı  unutmayın :))

Mutlu günlere,

22 Temmuz 2020

0 responses on "Girişimci misiniz?"

Leave a Message

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir