Login

Doğru Parfüme Yolculukta 3 Adım

 

Nedeni ne olursa olsun, koku alışverişi tarih boyunca deneme yanılmalara konu olmuştur. Güzel kokular her zaman kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Dahası güzel kokular etrafınızdaki insanların da kendilerinde güzel duygular uyanmasını, sizin güzel anılarınızda yolculuk yapmanızı sağlar.

Coco Chanel  ‘’ Birisi yanınızdan uzaklaştığında, hatta yaşamınızdan gittiğinde, ardında bırakabileceği en önemli iz’dir parfüm’’ diyerek aslında hayatımızdaki insanlarla aramızda nasıl da bilinç dışı bir bağ oluşturduğumuzu ne kadar güzel anlatmıştır.

Parfüm sahibine dair çok şey anlatır. Şöyle ki; nasıl sürüldüğü, ne kadar sürüldüğü, hangi tarzın seçildiği kişi hakkında hayata karşı tavrı, nasıl giyindiği, nasıl davrandığı hakkında pek çok ipucu ile doludur. Kadın ya da erkek farketmeden herkes bu ipuçlarını takip ederek yaklaşmak istediği kişiye nasıl yaklaşacağını kestirebilir. Tabii ki bunu yapabilmenin yolu parfüm dilinden anlamaktan geçer.

Peki ne anlatır bu parfüm dili?

Parfüm zamansızdır, hep vardır ve olacaktır. Sonsuza dek sürmesini istediğiniz bir aşk hikayesi gibi derin ve anlamlıdır. Onu yorumlamaya bu derinlikle yaklaştığınızda işiniz kolaylaşır. Örneğin; fazla sıkılgan bir kişiliğe sahip birisi ya da çok fazla alışveriş yapmayı seven, aynı kıyafetin farklı farklı renklerini almaktan hoşlanan birisi hep aynı parfümü  uzun süre kullanmayı tercih etmeyecektir. Böyle kişilerin birden fazla sayıda parfüm sevmesi pek de şaşılacak bir şey değildir.

Parfüm, kişinin imzasıdır. Kokusu ile orada bıraktığı iz, başkası tarafından aynı kokunun onu tanıyanlar tarafından hissedilmesi halinde akıllara hemen o kişinin gelmesi parfümü ile markalaşmış olmayı başarmış kişiler için geçerlidir.

Peki doğru parfüm nasıl seçilir?

  1. Koku notalarını öğrenin

Koku koridoruna seyahatinizde en büyük engel, parfüm oluşturulurken sahip olunan notalardır. Alt, orta ve üst olmak üzere. Üst nota, parfümü püskürttüğünüzde koklayacağınız en güçlü kokudur ve 15 dakika içinde kaybolur, sonrasında orta nota ona yol verir. Orta nota parfümün gövdesidir ve birkaç saat boyunca belirgin ve cesur kalır. Ortadan çıkınca alt notayla baş başa kalırsınız, günün sonuna kadar o zengin ve yoğun koku sizinledir artık.

  1. Mağazadan ayrılın

Laurent der ki: ‘’ Hiçbir zaman reyonda parfüm kokusu duymam’’ , ‘’Mağazadaki koku ezici olabilir’’ Ayrıca der ki; başka bir koku kendi kokusuyla karıştığı zaman, bir kokunun saf notalarını gerçekten koklayabilmek mümkün değildir. Bunun yerine ‘’püskürt ve kaç’’

Dolaşırken bir çok seçeneğe yoğunlaşmak yerine, her birini farklı bir test çubuğuna püskürtün ve saklayın – ya da dahası dışarı çıkın –  ilk önce temiz hava ile çevrili bir meyve suyu kokladığınızda, burnunuz sıfırlama şansı elde eder. Başka bir tüyo : Test çubuğu kullanılması aynı zamanda hangi kokuyu vücudunuzun neresine püskürttüğünüzü hatırlamaya çalışmak yerine, seçimlerinizi izlemenize yardımcı olur.

  1. Parfümle yaşayın

Taze parfüm püskürttüğünüz test çubuklarını alın, ayrı ayrı ceplerinize koyun ve işlerinizi yapmaya devam edin. Hatta mağazayı terk edin. Evet her şeyi yapmaktan bahsediyorum. Arkadaşlarla buluşmak, işe gitmek vb. ne isterseniz…’’Bu sırada koku çubuklarını koklamaya devam edin. Bu şekilde, kokuları olduğu gibi mi diye emin olmak için gün geçtikçe kontrol edebilirsiniz. Açık ara bir favori belirlemezseniz, seçim yapmadan önce en bir tam gün bekleyin. Bu kendinize en çok yakışanı seçmenize yardımcı olacaktır.

 

İmaj

Test çubukları arasından bir kazanan olduğuna emin olduğunda, mağazaya geri dönme vaktiniz gelmiş demektir. Son aşama bir cilt testi yapmaktır. Nabız noktalarınızdaki kokuyu                ( boyun, bilekler, iç dirsekler )asla ovuşturmayın; sürtünme suyu ısıtır ve kokunun kimyasını bozar. Püskürtme işleminden sonra yaklaşık 30 dakika bekleyin. Bu zaman zarfında oradan uzaklaşıp, farklı bir şeylerle ilgilenmenizi tavsiye ederim. Üst notalar bu süre boyunca sadece buharlaşmayacak, aynı zamanda notaların geri kalanı doğal kokunuzla karışacak ve cildinizde o parfümle nasıl yaşayacağınız konusunda size fikir verecektir.

Tüm bu aşamalardan sonra hala o kokuyu sevmeye devam ediyorsanız TAMAMDIR. Artık gerçekten severek kullanacağınız, sizi anlatan yeni parfümünüzü buldunuz.

Doğru kokuyu bulmak için önce kendinizi tanımanız, kendinize yolculuk yapmanız lazım. Karakteriniz, kişiliğiniz, hayata karşı tutumunuz, felsefeniz, ten renginiz, nasıl beslendiğiniz, nasıl giyindiğiniz, nasıl harcadığınız bunların hepsi o parfümü keşfetme yolculuğunda size yol gösterecek.

Parfümü bir beste gibi düşünmeliyiz, çünkü notalardan oluşuyor ve gördüğünüz gibi seçim yolcuğu da sabır gerektiriyor.

Hayat yolculuğunda görünmeyen bir iz bırakacaksınız.

Ruhunuza iyi gelen…

Mutlu günlere,

AzerşinS

18 Aralık 2018

0 responses on "Doğru Parfüme Yolculukta 3 Adım"

Leave a Message

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir