Login

Bizi Biz Yapan Şey: Değerlerimiz

Herkese içtenlikle merhaba 🙂

Yepyeni bir UPInfo yazısı daha…

Bu hafta sizlere hassas bir konudan bahsedeceğim. Hepimiz için tek bir yaşam var öyle değil mi? ( en azından bilinç düzeyinde ) İnsan olmamızın getirisi olarak da bu yaşamı en kaliteli şekilde nasıl yaşamak istiyoruz?

Peki ‘’kalite’’ ile neyi kastediyorum? Birlikte yaşadığımız toplum insanına saygı duymak, nazik olmak ve elbette daha yakından tanıdığın birlikte yediğin, içtiğin, sohbet ettiğin, eğitimine katılıp bilgisinden faydalandığın, emeğiyle işini büyüttüğün, hatta belki bir zamanlar aşık olduğun insanların da değerlerini farkedip bu değerlere ayak uydurmaktan bahsediyorum.

O değerlere ayak uydurmazsak ne olur? Çatışma çıkar!

 

Bu kadar net aslında. Karşımdaki beni anlamıyor, önemsemiyor, saygı duymuyor, benimle çalışmak istemiyor, beni sevmiyor düşünceleri ortalıklara savrulur ve birbirini acımasızca eleştiren ve/veya terkeden kısacası tüketen bir topluma dönüşürüz. Bunu istiyor muyuz?

 

Lütfen gözlerinizi kapatıp sadece 10 saniye kendinize sorar misiniz?

‘’Ben böyle birisi olmak istiyor muyum?’’

‘’Böyle bir toplumda yaşamak istiyor muyum?’’

 

Değer derken biraz daha netleşelim;

Adalet, disiplin, şefkat, dürüstlük, esneklik, yaratıcılık, nezaket, itaat, sorumluluk, zevk, sağlık vb. daha birçok değeri konu ederiz yaşamımıza. Mühim olan bunların BİREYSEL olarak öncelik sırasının ne olduğudur çünkü biz de o’yuzdur. Ona göre karar alır, kendimize ona göre davranılmasını ister ve  insanlardan da ona göre davranmasını bekleriz. Böyle olmadığında da tepki gösteririz. Aslında ‘’İletişim Kuramıyoruz’’ denilen şey ‘’Birbirimizin Değerlerinin Farkında Değiliz ya da Önemsemiyoruz’’ dur.

Diyelim ki, siz bir gayrimenkul ofisi sahibisiniz ve iş ortağınız olan Gayrimenkul Danışmanlarınız var bununla beraber müşterileriniz, arkadaşlarınız, bağlı olduğunuz markanın sürekli hizmet veren ekibi gibi bir çok kişiyle de sosyal hayatınızın içinde iletişimiz var. Bu insan topluluğundaki her bireyin değerleri ve bu değerlerin öncelikleri farklı olmakla birlikte, insan olmanın özellikle de yönetici ve lider rolünü üstlenmiş bir birey olmanın getirisi bu farkındalığı geliştirme sorumluluğunuzu arttırmaktadır.

Yani siz; hizmet veren merkez ekibinizdeki kişilerle Gayrimenkul Danışmanlarınızı aynı teraziye koyamazsınız. Elbette sizinle aynı rolü üstlenen diğer ofis sahibi kişileri de…

Düşünün ki; bu kişilerle bir gün herhangi bir sebepten yollarınız ayrılıp farklı hayatlar yaşamaya başlayacak olduğunuzda da o kişilerin değerlerine saygı duymak ve söylemek istediklerinizi o saygı ve nezaket çerçevesi içinde dile getirmek sizin sosyal sorumluluğunuzdur. Her şeyin üstünde ve ötesinde KİŞİSEL KALİTENİZİ gösterir.

Unutmayın! Her gün verdiğimiz çok sayıda kişisel kararımızın altında değerlerimiz yatar. Biz değerlerimizin farkında değilsek ahlaki çöküşümüz başlamaya mahkumdur. Eğer değerlerimizin farkında olabilirsek;

  1. Karar almaktan korkmaz
  2. Kendinizi başkalarıyla kıyasladığınızda “ben niye onlar gibi değilim” diye sormaz
  3. İş hayatına uyum sağlayamadığınızı düşünerek mutsuz olduğunuzu bile bile “n’apalım ben böyleyim demek ki nereye gidersem gideyim mutsuz olacağım” diyerek kendi yolunuza taş koymaz
  4. Karşınızdaki hakkında konuşmadan ya da davranışa geçmeden ‘’neden bunu yapmaya ihtiyaç hissediyorum’’ diye kendinize sorarsınız…

 

Son tahlilde değerler, yaşamımızda gerçekten neyin önemli olduğuna  ve olmazsa olmazlarımızın altını çizmemize yardımcı yol göstericilerimizdir. Değerlerimizin farkında olduğumuzda yaşamdan tatmin olma serüveninde duruşumuzu belirleyip tercihlerimizi daha bilinçli yapmamızı sağlayabilir.

Özellikle, Kişisel Gelişime dayalı eğitim ve koçluk’larımda kendini keşfetmeyi ve sürekli gelişimi yaşam felsefesi olarak gören bireylere, farkındalıklarını derinleştirme ve hayallerini gerçekleştirme yolunda yaratıcı ve keyifli bir araç olarak değer çalışmasını uyguluyorum. Kişi buradan edindiği izlenimlerle sadece kendisini tanımayla ilgili değil, iletişimde olduğu herkese nasıl davranacağıyla ilgili güçlü bir farkındalık kazanıyor.

Değer Farkındalığı adını verdiğim bu çalışma gerek kurumsal hayatta çalışan, gerek girişimci olan herkesin birçok alanda çok işine yarıyor.

Değerlerimiz bizi hiç yanıltmaz, bizi biz yapar…Bize yol gösterir…

Mutlu günlere,

AzerşinS

 

5 Ekim 2018

0 responses on "Bizi Biz Yapan Şey: Değerlerimiz"

Leave a Message

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir