Login

10 Adımda Bilinçli Gardırop Sahibi Olun

Çok değerli UPInfo okuyucularım,

Umarım sağlığınızın ve huzurunuzun bol   olduğu bir Ocak ayı yaşıyorsunuzdur. İşte bu kavramların da her zaman bizimle olması zihnimizin çok fazla detayla yorulmaması dolayısıyla bütçemizi de kontrol altına alabilmemizle mümkün olabilir.

Bilinçli tüketimin yanısıra ”sürdürülebilir moda” ve ”etik moda” kavramları da çevreci kullanım alışkanlıkları geliştirmek için şart.  Peki moda nasıl sürdürülebilir hale getirilebilir? Kendi gardırobumuzu bu kavrama nasıl uyumlayabiliriz? İşte bu konuları ele alan 10 maddelik bir yazı ile buluşmaya hazırsanız keyifli okumalar.

İkinci El Giyinmek

Popülerliğini her zaman koruyan vintage ve 2.el kıyafetler ile çevreci, ekonomik ve tarzı olan bir gardırop oluşturabilirsiniz. Bu sayede yerel ve küçük işletmelere destek olurken, sürdürülebilir bir giyim tarzını yaratmış da olursunuz. Yanısıra, günümüzde popülerliği gittikçe artan mobil uygulamaları kullanarak 2.el kıyafetlerinizi satabilir, yine bu uygulamalardan kendinize yepyeni bir gardırop oluşturabilirsiniz.

”30 KURALI” na Uyun

Hem sadeleşmek, hem modayı sürdürülebilir kılmak için yapılması gerekenlerden biri dolabın küçültülmesi. Peki bunu nasıl başaracağız? dediğinizi duyar gibiyim.

Minimum kıyafetten maksimum fayda sağlamayı garanti eden ”kapsül gardırop” ile başlamanızı öneririm. Modası geçmeyecek ve kendi aralarında defalarca kombin yapabileceğiniz 20 – 30 parça size çoookk uzun bir zaman yeterli olacaktır. Bu yolla ekonomik açıdan rahatlarken, kendi tarzınızı hızlıca bulabilirsiniz. Bununla beraber markaların sürdürülebilirliğini belgeleyen Londra merkezli danışmanlık kuruluşu Eco Age’ in ”30wears” kampanyası alacağınız her giysiden önce kendinize ”Bu kıyafeti en az 30 defa giyer miyim?” ya da ”Bu kıyafet 30 kez yıkanır mı?” gibi sorular sormanızı öneriyor. Bu sorulara cevabınız HAYIR ise  o kıyafeti almamanız öneriliyor.

Özel Zamanlarda Kirama Yöntemini Tercih Edin

Dolabınızda sahip olmadığınız bir trendi yakalamak istiyorsanız, gitmeniz gereken özel bir etkinlik varsa ya da dolabınızdan sıkıldıysanız uygun bir bütçeyle istediğiniz kıyafeti kiralayabilirsiniz. Bu şekilde çok fazla para harcamadan yeni markalar ve yeni stiller keşfedebilirsiniz.

Onarın ve Yeniden Kullanın

Kıyafetlerinizde sökük, yırtık g,b, sorunlar oluştuğunda hemen gözden çıkarmaktansa yeniden giyilebilir duruma getirilip getirilemeyeceğine odaklanın. Kopan düğmeler, gevşemiş dikişler, yırtık kotlar terzi tarafından kolaylıkla onarılabilir, belki kendiniz bile farklı tarzlar yaratarak onarabilirsiniz. Tüketimi azaltmak ve kıyafetlerin ömrünü uzatmak amacıyla başlatılan ve sosyal medyada yayılan ”visiblemending”akımına göz atarak, kendi tasarımlarınız için ilham alabilirsiniz.

Hemen Eskitmeyin

Kıyafetlerinizi uzun süre kullanmak istiyorsanız, olması gereken onları hızlıca eskitmemektir. Bunun ilk adımı yıkama esnasında özen göstermek elbette.Giysilerin yıkama talimatını önceden okumak ilk işiniz olabilir. Yanısıra günümüzde tüm temizlik malzemeleri çok fazla kimyasal içeriyor ve bunlar kıyafetlerinizin dokularına zarar vererek hızlıca yıpranmalarını sağlıyor. Bu sebeple bor minerali içeren veya bitkisel içerikli çamaşır yıkama deterjanları kullanarak kıyafetlerinizi uzun yıllar aynı renk ve kumaş kalitesinde kullanabilirsiniz. Kazak gibi yıkandığında ağırlaşan ürünleri asmak yerine katlayarak muhafaza etmek, pamuklu iç çamaşırlarınız için çamaşır filesi kullanmak başvurabileceğiniz yöntemlerden bazıları.

Sürdürülebilir Markaları Destekleyin

Sürdürülebilir modayı destekleyen markaları araştırarak bunları tercih edebilirsiniz. Fark yaratmak için çalışan, sosyal konularda bilinçli, etik çalışma prensibini benimsemiş ve bağış yapan markalardan alışveriş yaptığınızda sadece yeni bir kıyafete sahip olmuyorsunuz, aynı zamanda sosyal ve çevresel değişime de destek oluyorsunuz.

Kaliteli ve Dayanıklı Kıyafetler Satın Alın

Şunu duyar gibi oluyorum. ”Kaliteli kıyafetlerin fiyatından haberin var mı?” Kalite = Pahalı düşüncesi sizi yanıltmasın. Biraz araştırmacı olduğunuzda hem bütçenize uygun, hem kaliteli ürünler bulabileceksiniz. Markası ne olursa olsun, daha dayanıklı giysiler almak her zaman daha avantajlıdır.

Online Alışverişi Doğru Yapın

Online sitelerden sipariş verdiğiniz ürünler, minimum yakıtla belirli dağıtım merkezlerinden geçerek adresinize ulaşır. Bu şekilde zamandan ve enerjiden kar elde etmeniz mümkündür. Diğer avantajı ise, satın alacağınız ürünle ilgili açıklamaları rahatlıkla okuyabilir ve kıyaslama yapabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret sitelerinde markaların sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerini, çalışma politikalarını, hayvan dostu olup olmadıklarını görebilirsiniz. Tabii online alışverişi doğru yapanlardansanız…Elinize telefonu alıp ” Nasıl olsa değiştiriyorlar” diyerek, aklınıza gelen her şeyi sipariş edenlerden olduğunuzda dağıtım kanallarını gereksiz yere çalıştırarak çevreye zarar vermiş oluyorsunuz ne yazık ki.

Sertifikalı Tekstil Ürünlerine Ulaşın

Polyester…Tekstil sektörünün vazgeçilmez kumaş türü. Polyesterin eritilmiş plastikten üretilen ve kanserojen olduğunu biliyor muydunuz? Cildimizin hava almasına izin vermediği gibi, içeriğindeki mikrolifleri suya bırakarak deniz canlılarına ve dolayısıyla bize zarar veriyor. O yüzden kimyasallardan üretilmiş giysiler yerine, toprak ve su kirliliğini önemli ölçüde azaltan, sürüdürülebilirlik kavramıyla örtüşen ve yüzde 100 çevre dostu kumaşlardan üretilen kıyafetleri tercih etmenizi öneririm. Pamuklu kumaşlar, ipek, keten nefes alabilen yüzeyi sayesinde hijyeniktir ve deterjanla yıkamalara karşı da son derece dayanıklıdır. Bu tercihlerinizle doğal kumaşların üretim ve süreçlerini destekleyerek ekonomik ve çevresel problemlerin çözümüne de katkı sağlamış olacaksınız.

Ev Dekorasyonu

Eski kıyafetlerinizden ve atkılarınızdan yapabileceğiniz yastık kılıfları, eski battaniyeler sürdürülebilir dekorasyon trendlerinden bazıları. Evinizi dekore ederken pişmiş topraktan yapılan malzemeler, hasır gibi doğal materyaller kullanarak sıcak bir ortam yaratabilir, süs bitkileri ile tüm atmosferi değiştirebillirsiniz. Elbette ev temizliğinde kimyasal içermeyen temizlik ürünleri kullanmanız da sürdürülebilirliğe yapacağınız en değerli katkılar arasındadır.

 

Hep hatırlamamız gereken şey şudur ki; sadece bir tek dünya var ve bizler onu onu koruma sorumluluğunu taşıyoruz.

Sade bir dünyada yaşayabilmek umuduyla…

Mutlu günlere,

AzerşinS

 

21 Ocak 2019

0 responses on "10 Adımda Bilinçli Gardırop Sahibi Olun"

Leave a Message

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir